Menu
Results of Council Rep Petitions for new terms

District # of Seats Petitioner Ballot Order
Auburn
A- 1 1 Douglas Brazeal  
A- 2 1 Kevin Mjor  
A-10 1 Emily Brent-Fulps  
Bellevue
B-10 1 Vacant  
 DC
D- 1 1 Vacant  
       
D- 2 1 Jeffrey L Forbes  
       
D- 3 1 Vacant  
       
D- 5 2 Vacant  
D- 5   Vacant  
       
D- 6 1 Vacant  
       
D- 7 1 Nathan Ledbetter  
       
D- 9 1 Mike Pirone  
Everett
E- 1 1 Shawn Atkinson  
       
E- 2 1 Debi Pennington 1
E- 2   Jim Roberts 2
       
E- 3 1 Vacant  
       
E- 4 1 Amanda Correll  
       
E- 5 1 Vacant  
       
E- 6 1 Vacant  
       
E- 7 1 Vacant  
       
E- 8 1 Vacant  
       
E-11 3 Rick Williamson  
E-11   Vacant  
E-11   Vacant  
       
E-12 1 Sean Peters  
       
E-13 1 Kayhan Ezati  
       
E-14 1 Ernie White  
       
E-15 3 Amad Yousef El-Disi  
E-15   Vacant  
E-15   Vacant  
       
E-17 2 David Garrett 1
E-17   Eric Stewart 2
E-17   Kerth Downs 3
       
E-21 1 Roderick A Siders  
       
E-22 1 Aaron M Allen 1
E-22   Mohammed Riaz Khan 2
       
E-23  2 Thomas McCleave 1
    Mohammed A Kadir 2
    Mike Studebaker 3
       
E-24 1 Tami Reichersamer  
       
E-25 1 Vacant  
       
E-26 1 John Cardiel  
       
E-27 1 Vacant  
       
E-29 3 Benjamin Briles  
E-29   Rick Mochow  
E-29   Jatinder Singh  
       
E-30 1 Joel Beckett  
       
E-31 3 Marjorie Blanco  
E-31   Brad Kibbel  
E-31   Vacant  
       
E-33 3 Carolyn M Wilson  
E-33   William Mark Worden  
E-33   David Fritz  
       
E-35 3 Mark Testen  
E-35   Dung Ho  
E-35   Harkamaljit S Deol  
       
E-50 1 Byron D Henderson  
       
    Frederickson  
F-10 1 Mike Arrington  
Kent
K- 10 2 Vacant  
K- 10   Vacant  
Plant II
P- 1 2 Behyar Goudarzian  
P- 1   Gordon Yip  
       
P- 2 1 Joel Funfar 1
P- 2   David Carpenter 2
       
P- 3 1 Stanley Huang 1
P- 3   Saher Ahmad 2
       
P- 4 1 Vacant  
       
P- 5 1 Theryl  A Johnson 1
P- 5   Konstantin Terentjev 2
       
P-10 1 Vacant  
Renton
R- 1 1 Vacant  
       
R- 2 1 Mary M Beebe  
       
R- 3 2 Dan Sergent  
R- 3   Vacant  
       
R- 4 1 Michael Burdette  
       
R- 5 2 Mark Friesen  
R- 5   Richard Mahoney  
       
R- 6 1 Peter B Goodfellow  
       
R-10 1 Vacant  
Thompson Site
T-10 1 Daniel Peters  
Facilities
X-10 1 Roger Aisaka  
Wichita
S-1 5 Benjamin Blankley  
S-1   RMatthew Joyce  
S-1   Derek Milligan  
S-1   Rick Nelson  
S-1   Frank Wiesner  
       
S-2 2 Aaron Kitterman  
S-2   Shelly Jones  
       
S-4 1 Cathy Yeager  
       
S-6 1 Daniel Ryan  
       
S-8 1 Mark Gayer  
       
S-12 5 Emily Forest  
S-12   Wes Gardner  
S-12   Dianna Pyles-Tauer  
S-12   Tonya Sanders  
S-12   Ponolar Washington  
       
S-18 3 Duane Bosley  
S-18   Daryl Doshier  
S-18   George Hunter  
       
S-26 1 Nancy Steele  
California
C-10 1 Vacant  
Portland
O- 1 1 Andrew Sherman  
O- 2 1 Wade Dinius  
Spokane
W-10 1 Vacant  
Utah
U- 1 1 Vacant  
Bangor
Z- 1 1 Vacant  
Pilots
PLT 1 Vacant  
2nd/3rd Shift - Auburn/Frederickson
AS-10 1 Kevin A Powers  
2nd/3rd Shift - DC/Plant II/ Thompson Site
DS-10 1 Vacant  
2nd/3rd Shift - Everett
ES-10 1 Mike Shea  
2nd/3rd Shift - Renton
RS-10 1 Alvin T Xayasensouk